DW: Дали оздравените корона-пациенти се имуни?

In Здравје & Убавина

Досега оздравеле повеќе од 300 илјади луѓе во светот заболени од Ковид-19. Дали се тие сега навистина имуни на вирусот? СЗО не сака да буди лажни надежи и е исклучително воздржавна во врска со прашањето на имунитетот.

Надежта на многумина во време на пандемија на Ковид-19 гласи: можеби веќе сум бил инфициран со коронавирусот без да почувствувам симптоми, или можеби сум имал само благи симптоми како во случај на настинка, но сега веќе не може ништо да ми се случи. Сега сум имун. На имунитет се надеваат и многу од болните кои оздравеле од болеста.

Но, експертите од Светската здравствена организација ги спуштаат ваквите големи надежи. Директорот на програмата за итни случаи на СЗО, Мајкл Рајан, во Женева изјави дека се’ уште нема јасност дали оздравените пациенти од Ковид-19 се навистина имуни и ако е така – колку долго трае имунитетот:

„Би се очекувало едно лице кое има целосен одговор за имунитет со антитела да е заштитено на одредено време. Но, не знаеме колку долг е тој период на заштита. Би можеле да очекуваме соодветно траење на заштитата, но многу е тешко да се дадат оценки за новиот вирус. Би можеле всушност само да извлекуваме заклучоци од искуствата со други коронавируси, но дури и тоа досега е можно само во многу ограничена мерка.“

Целиот текст прочитајте го овде.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!