Категорија: Свет

САД со нови над 35.000 заразени од Ковид-19

САД со втор највисок дневен пораст на заболени лица со ковид-19 од почетокот на пандемијата откако во текот на

Еве кои европски земји ги отвараат границите

3емјите на ЕУ почнуваат да ги отвораат своите граници, па многумина се прашуваат каде може да се оди на

Поранешен Министер за странски инвестиции се здобил со кривична пријава во САД

Обвинителите покренаа обвинение на човек од Њуџерси кој бил дел од групацијата која барала профитабилен договор за да обезбеди

Даваат надеж првите човечки тестирања за вакцина против КОВИД-19

Осум волонтери во САД создадоа антитела од РН вакцината на Модерна. Првите резултати од човечки испитувања за вакцината против „Ковид-19“

Коронавирусот има повеќе смртни случаи од сезонскиот грип

Ако постоеше сомневање дека новиот коронавирус не е само силен грип, новата научна студија го отфрли и тој мит.

САД и Русија со најмногу заразени од коронавирус

Бројот на заразените со новиот коронавирус во Русија достигна 232.243 лица, соопшти во вторникот федералниот оперативен штаб за справување

Шведски епидемиолог: Мислам дека имавме заразени уште во ноември

Шведскиот епидемиолог Андерс Тегнел, кој го привлече вниманието на светската јавност заради уникатниот и благ пристап на таа земја

Јапонија има хотели со роботи каде се сместени пациенти со коронавирус

Јапонските власти почна да сместуваат луѓе во хотели кои се позитивни  на коронавирусот и чии симптоми се премногу лесни

9 лица оздравеле и повторно се заразиле со коронавирус

Станува збор за пациенти кои биле отпуштени од болници со негативен резултат по третманот и кои подоцна се разболеле

Германците очекуваат најдлабока рецесија од Втората светска војна

Германскиот министер за економија и енергетика, Петер Алтмајер, изјави дека епидемијата на новиот вид коронавирус ќе ја повлече германската

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!