Категорија: Култура

ВИДЕО: Проф. Виктор Чучков: Нека уметноста биде контра-вирус

Нека уметноста биде контра-вирус и нè направи подобри, вели професорот Виктор Чучков, кој им посвети песна на бугарските лекари. "Со

Калина Велковска од Македонија се пласираше во третиот круг на The Voice

Bториот круг од бугарското издание на познатото музичко шоу „The Voice“ се одржа вчера. Нашата Калина Велковска, која во првиот

Изложба „Соблечени, женскиот акт како контекст“

Национална галерија на Македонија утре ја отвора изложбата „СОБЛЕЧЕНИ, женскиот акт како контекст“ од колекцијата на Националната галерија и воедно се

Популарната македонска поетеса Ана Бунтеска во Битола за промоција на нејзините дела

Популарната македонска поетеса Ана Бунтеска после подолго време на 29.02.2020 г. (сабота) доаѓа во Битола во Порта Џез за

Се гради снежниот град на Попова Шапка

Деца од основните училишта кои гравитираат во градот Скопје преку разни интерактивни натпревари и активности ја започнаа изградбата на

Љубовта не излегува од мода

„ Љубовта не излегува од мода “ гласи слоганот под кој тетовското женско трио „ Шербет “ го најави

Култната “Нешто ќе те питам бабо” добива освежување од Некст Тајм

Наголемо се најавува римејкот на култната патриотска песна "Нешто ќе те питам бабо" од страна на групата Некст Тајм. Тие

Македонскиот документарен филм “Медена земја” со три награди се враќа од Санденс

Македонското документарно-филмско остварување наречено "Медена земја" ја направи горда државата со освоените три награди од престижниот Американски филмски фестивал

Божиќен концерт на Градскиот женски хор “Менада“ од Тетово

Градскиот женски хор “Менада“ од Тетово заедно со нивниот подмладок детскиот хор “Лале“ исто така од Тетово Ве покануваат,

Новогодишна музичка традиција – Виенски новогодишен концерт

И оваа Нова година ќе ја пречекаме со звуците на виенската филхармонија. Почетоците на Виенскиот новогодишен концерт датираат од 1939

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!