Категорија: Балкан

Претседателот на Косово Хашим Тачи, обвинет за воени злосторства

Специјалното обвинителство во Хаг ги обвинува претседателот на Косово Хашим Тачи заедно со уште девет поранешни борци на ОВК

14-дневен карантин за граѓаните кои доаѓаат од Македонија

Штабот за цивилна заштита на Хрватска донел одлука за воведување задолжителен карантин за сите лица кои доаѓаат од Македонија,

Во Бугарија 14-дневен карантин само за граѓаните од осум земји

Бугарскиот Централен оперативен штаб предложи укинување на 14-дневниот карантин за бугарските и странските државјани од земјите-членки на ЕУ, како

„Луда Македонка“ ги скршила рампите на границата меѓу Македонија и Бугарија

Луда Македонка со својот автомобил ги скршила рампите на граничниот премин Ѓуешево, е уапсена по долга бркотница потврдија од

ВИДЕО: Приведен владика и свештеници на СПЦ во Црна Гора

Црногорската полиција синоќа ги повикала на сослушување во Никшиќ епископот на СПЦ, Јоаникие и уште седум свештеници за организирање

ВИДЕО: „Бугарското срце“ подарено на македонската амбасада во Софија

По повод Денот на Европа, со скулптура „Срцето на Бугарија“, Андреј Врабчев,  симболично потенцираше дека единствениот начин за решавање

„Срцето на Бугарија“-подарок за македонската амбасада во Софија за Денот на Европа

„Заедно во Европската унија“ На 9 мај секоја година го славиме Денот на Европа. По тој повод, се организираат разни

Бугарска новинарка, дел од екипа која доби „Пулицер“ за меѓународно новинарство

Фото: Здравко Јончев / АЕЖ Бугарската новинарка Боријана Џамбазова е дел од тимот што истражуваше за руските тајни служби ширум

Црна Гора без нови случаи на коронавирус веќе втор ден

Во Црна Гора и понатаму нема новозаразени со коронавирус, а досега вкупно заболени се 321, соопшти институтот за јавно

Борисов ја слуша „Корона чао“ од Дац & Александар Митевски

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов по пат ја слушаше „Корона чао“ од Дац и Александар Митевски. Тој објави на

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!