18 години од денот кога Кометал ЃП стана европски првак – Александар и Дац со видео

In Спорт

Tочно пред 18 години, Кометал Ѓорче Петров стана европски првак во женска конкуренција, успех кој и до ден денес е најголем во женскиот ракомет во нашата земја. Кометалки во реваншот кој се играше во преполната сала „Кале“ го совладаа тимот на Херц Ференцварош со 26-22, четирите гола разлика беа и повеќе од доволни за славење, со оглед на тоа дека мечот во Унгарија претходно заврши со 27-25 во корист на Херц.

За првпат во историјата македонска екипа се искачи на европскиот врв освојувајќи го најелитното меѓународно натпреварување, Лигата на шампионите, а тимот на Александар Панов го сочинуваа: Кастратовиќ, Кисељова, Малахова, Бујанова, Платон, Велкова, Златановска, Дину, Будимир, Калиниченко, Нацева, Плошчинска, Чупиќ, Андрушенко.

Тогаш, пред 18 години Александар Митевски напиша песна “КОМЕТАЛ ШАМПИОНЕ” која стана химна на нашите златни девојки.

Токму на овој ден, АЛЕКСАНДАР И ДАЦ решија да направат “КАРАНТИНСКА” кавер верзија заедно со дел од нашите шампионки кои пееја со нив “од дома”.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!