Џамбазки со писмо до Вархеј бара Груевски да се соочи со правдата

In ЕКР, Македонија

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски испрати писмо до еврокомесаорот за проширување Оливер Вархеј. Во писмото, Џамбаски зборува и за „исполнувањето на добрососедските договори“ од страна на Северна Македонија, но го проблематириза и бегcтвото од пpaвдата на експремиерот Никола Груевски, кој доби aзил во Унгарија.

„Се радувам што во овие вонредни времиња случајот на Западниот Балкан не е заборавен. Конечно изгледа дека Европа ја осознава важноста на тој регион и неговата иднина како дел од нашата Унија“, пишува Џамбаски во писмото, потенцирајќи дека е горд што причината за таквиот однос на ЕУ се напорите на неговата земја Бугарија, која, како што вели, во време на своето домаќинство на средбата на високо ниво ЕУ-Западен Балкан на 17 мај 2018-та година, го возобновила тој дијалог.

Во писмото, Џамбаски упатува, како што вели, две важни прашања до Вархеј.

„Најпрво сакам да ве прашам дали дел од тие 3.3 милијарди евра кои ЕУ ќе ги искористи за помагање на здравствениот сектор и економското закрепнување на Западен Балкан ќе стигнат и до бугарското малцинство во Србија? Моите сонародници таму живеат во лоши услови и подлежат на систематска диcкpиминација од страна на српските власта“, пишува Џамбаски.

Второто дел од писмото се однесува на Македонија:

„Не можам да ја игнорирам важноста на добрососедските односи. Во случајот со Северна Македонија, Европската комисија треба да остане решителна и да продолжи да осигурува строга примена на договорите за добрососедство.

Можеби е добро да се посвети посебно внимание на зголемениот број лажни вести и пропаганда распространувани од таканаречените медиуми во Скопје, кои се блиски до господинот Груевски, поддржани од Русија и Србија, и кои плукаат против Бугарија, бугарската историја, нашите бугарски сонародници во Македонија, Европската унија и НАТО. Значи, процесот на преговори со Македонија мора и ќе зависи од строгото почитување на Договорот за соседство со Бугарија“, пишува Џамбаски.

Понатаму во писмото, бугарскиот европратеник го покренува прашањето околу унгарскиот aзил за Груевски:

„На крајот, но не помалку важно, би сакал да ве прашам какво е вашето мислење по однос на добиениот aзил од Унгарија на поранешниот премиер на Северна Македонија, кој е пpoгласен за винoвeн и oбвинeт за кopyпција. Тој сега бeгa од пpaвдата, кpиejќи се во Унгарија. Сметате ли дека, заштитувајќи еден од најкopyмпираните политичари во регионот, даваме пример за зачувување на високите стандарди на владеење на правото и бopбата против кopyпцијата во земјите од Западен Балкан?“, прашува Џамбаски.

Извор: 24часа.бг

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!