Јапонија има хотели со роботи каде се сместени пациенти со коронавирус

In Свет

Јапонските власти почна да сместуваат луѓе во хотели кои се позитивни  на коронавирусот и чии симптоми се премногу лесни за да бидат хоспитализирани.

Неколку од овие хотели денеска ги отворија своите врати, а на влезот, пациентите ги пречекуваат роботи кои им помагаат на медицинските сестри во грижата за болните.

Повеќе од 10.000 хотелски соби во Јапонија се на располагање за да се сместат пациенти со лесни симптоми, според Министерството за здравство.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!