САД со нови над 35.000 заразени од Ковид-19

In Свет

САД со втор највисок дневен пораст на заболени лица со ковид-19 од почетокот на пандемијата откако во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 35 588 новозаразени. Пред два месеци бројката беше повисока и изнесуваше 36 426.

Во САД не стивнува пандемијата особено во изминатите денови кога е забележано значително зголемување на бројките, а некои од нив имаа и рекордни статистики за новозаразени.

Во изминатото деноноќие на ниво на САД се регистрирани и 756 смртни случаи со што вкупниот број се искачи над 120 100.

Универзитетот Вашингтон вчера со своја прогноза истакна дека до 1 октомври бројката на смртни случаи во САД би изнесувал 180 000, но ако 95 проценти од Американците носат маски тогаш цифрата на починати лица би се намалила за 146 000 лица.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!