Поранешен Министер за странски инвестиции се здобил со кривична пријава во САД

In Свет

Обвинителите покренаа обвинение на човек од Њуџерси кој бил дел од групацијата која барала профитабилен договор за да обезбеди потребна заштитна опрема. Најверојатно е мултимилионски скандал, плус вклучувајќи го фактот дека е за време на хаосот создаден од смртоносната пандемија на коронавирус.

Има еден човек кој продава половни автомобили во Манапалан, Њуџерси – поранешниот министер за стрнаски инвестиции на Македонија и шеф на јавно трговско друштво кое планира да го претвори медицинскиот отпад во енергија во Род Ајленд. И е носител на патент за уред дизајниран за откривање на оштетени парцели.

Уште поверојатно, се чини дека тие имаат ограничено искуство во склучување договори во општината, или во добивање, тргување или испорака на она што го велат документите и луѓето со познавање на материјата, дека се обидувале да го продадат во Њујорк: милиони респиратори на N95 марка 3М, кои се потребни на градот и здравствените работници, полиција, болничари и други.

Значи, не е изненадувачки што договорот завршо лошо – распаѓајќи се пред да се разменат маските за парите.

Што е чудно, сепак, е само колку е лошо тоа заврши за продавачот на половни автомобили, Роналд Ј Романо. Г-дин Романо, 58, беше уапсен рано во вторникот наутро во Манапалан, во неговиот дом, обвинет за измама и заговор по што се здоби со кривична пријава од САД Окружниот суд во Менхетен.

Едно лице идентификувано како ко-заговорник во кривичното дело, врз основа на податоците е Глигор Ташковиќ, поранешниот министер за странски инвестиции на Македонија кој има работено во индустријата на финансиски услуги и е моментално со компанијата наречена D.A., според неговиот профил на „LinkedIn“.

Г-дин Ташкович бил вклучен во преговорите со г-динот Романо за продажба на маски во градот, говорат документите и луѓето запознаени со случајот.

На 24 март, г-дин Ташкович испратил е-пошта до г. Романо под темата „мисли за редот на Њујорк“ и се осврнал на „фактот дека оваа очекувана наредба за нарачка е од градот Њујорк“ и посочил: „Мислам дека ова ќе биде тајниот сос што може да ги натера да дадат предност на ова“.

Адам С. Кауфман, адвокат на г-дин Ташкович, изјавил дека неговиот клиент не е дел од никаква измама и дека соработувал со истрагата на владата, доброволно давајќи информации и материјали.

„Г. Ташкович му верувал на бескрупулозниот снабдувач на кого ги запознал близок пријател “, изјавил г-дин Кауфман. „На крајот г-дин Ташкович се оддалечил од договорот пред да се сменат условите кога снабдувачот одбил да ги достави бараните информации.“

Оригиналната публикација прочитајте ја на Њујорк Тајмс овде.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!