Лина Ѓорческа стартуваше со победа

In Спорт

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа својот настап на турнирот во Анталија, Турција го започна со победа.

Ѓорческа заедно со Деспина Папамикали од Грција во првата рунда од натпреварите во двојки успеаа да триумфираат над Тасја Пачкалева и Амина Аншба од Русија со резултат 6-2, 6-3. Наредни противнички на Ѓорческа и Папамикали им се словенечко-чешкото дуо Ника Радишиќ и Јохана Маркова.

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е рангирана на 341-то место на ВТА во поединечна конкуренција и на 210-то во двојки.

Денеска таа ја очекува и својата прва противничка во поединечна конкуренција, турската фаворитка Чагла Бујукакџај.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!