Карло Фиданза: Полска покажа вистинска европска солидарност

In ЕКР

Тековната глобална здравствена криза, предизвикана од ширењето на коронавирусот, предизвика големи загуби за Европа, особено на мојата матична земја Италија. Досега околу 20 000 луѓе трагично го загубија животот на СОВИД-19. Нагоре и надолу по земјата, луѓето жалат за загубата на своите мајки, татковци, баби и дедовци, а во некои случаи, нивните деца. Можеби во овој момент можеме да видиме светло на крајот на тунелот и знаеме дека конечно ќе ја надминеме оваа криза.

Никој не избра да се бори против оваа болест, а сепак благодарение на криминалната небрежност на Кинеската комунистичка партија, ние сме принудени. Сепак, се радувавме кога знаевме дека не се бориме сами со ова. Ние овде во Италија се радуваме што знаеме дека можеме да сметаме на поддршката на нашите пријатели во Полска.

Од почетокот на оваа криза, полската влада и луѓето ни испратија голема поддршка. Благодарни сме на полските лекари кои дојдоа и нè поддржаа во Ломбардија, поточно во теренската болница во Бреша, да ги лекуваат нашите болни. Благодарни сме и за помошта што е испратена во форма на лекови и заштитна опрема, вклучувајќи и 20.000 литри средство за дезинфекција.

На вакво време, ние ја цениме солидарноста меѓу државите-нации ширум Европа и ќе треба да ги зајакнеме овие односи и понатаму кога станува збор за санирање на штетата направена на економијата по ова. И уште повеќе, кога станува збор за да застанеме заедно на светската сцена во одбрана на нашиот начин на живот од растечките надворешни закани, вклучително и оние што ги предизвикува самата Кина.

И ова можам да го кажам во целосна свест затоа што италијанската влада беше првата земја од ЕУ и НАТО што го потпиша Меморандумот за соработка на новиот пат на свилата со кинеското претседателство. И една од најзастапените во развојот на 5G технологија, без оглед на проблемите со безбедноста и суверенитетот.

Кога сè ќе се каже и ќе се стори, и Полска и Италија мора да застанат заедно против овие растечки закани. Ние мора да бидеме сигурни и а испратиме јасна порака до Кинезите дека оваа криза не нè дели и дека нема да дозволиме нивната небрежност да оди без одговор. Овој вирус започна затоа што нивната комунистичка партија го лажеше светот и затоа што не успеаја да дејствуваат.

Преку поддршката испратена од полската влада веќе започнавме да ја испраќаме таа порака за единство. Поддршката што полската влада ја понуди на италијанскиот народ нема да биде заборавена. Имате благодарност од целата нација.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!