Докази дека коронавирусот се шири преку воздухот

In Здравје & Убавина

Американската Национална академија на науките даде нов прилог на тезата дека новиот вид на коронавирус може да се шири и преку воздухот, а не само преку капки кои се испуштаат со кивање или кашлање.

Иако студиите не се завршени, резултатите достапни од истражувањата укажуваат на аероизолација на дишењето, напишал Харви Фајнберг, прв човек на Постојаниот одбор за инфективни болести и здравствени ризици во 21 век, во писмо доставено до Белата куќа.

Затоа се препорачува сите луѓе да носат заштитни маски на лицето за да се намали несвесниот пренос на вирусот од лице со асимптоматски облик на зараза, пишува американскиот весник „Сајансмаг“.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!