Даваат надеж првите човечки тестирања за вакцина против КОВИД-19

In Свет

Осум волонтери во САД создадоа антитела од РН вакцината на Модерна.

Првите резултати од човечки испитувања за вакцината против „Ковид-19“ дадоа надеж откако студијата на американската фирма даде позитивни резултати во група од осум доброволци.

Во студијата во САД, водена од Националниот институт за алергија и заразни болести, сите осум доброволци создале неутрализирачки антитела кои биле тестирани во човечки клетки во лабораторијата и го спречиле повторувањето на вирусот. Колку е поголема дозата на вакцина, толку повеќе антитела создава волонтерот.

Сепак, како и кај тестовите за антитела, сепак ќе има прашања за тоа дали ова е доволно за да се спречи луѓето да бидат заразени од вирусот.

Стивен Еванс, професор по фармакоепидемиологија на лондонската школа за хигиена и тропска медицина, исто така, даде претпазливо добредојде на позитивната вест:

„Па, не е лоша вест и има голем број на добри точки што укажуваат на оптимизам дека вакцината може да работи“, рече тој.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!