Бугарските создавачи на молекула против коронавирусот бараат финансирање, САД подготвени да го купат патентот

In Здравје & Убавина

Бугарската компанија, која пред еден месец објави дека создала молекула против коронавирус, развила уште два молекули за борба против инфекцијата.

Сепак, научниците сè уште бараат средства за да можат молекулите да ги поминат сите тестови пред да станат лек.

Американска компанија веќе е на добар пат да вложи во неа и да го купи патентот.

Да се ​​најде вистинската молекула за напад на сите видови на коронавирус без несакани ефекти е како да се најде вистинскиот клуч меѓу илјадници други. Сега голем број на земји ја бараат бугарската компанија затоа што веруваат дека клучот е во неа.

Кристина Ексенази, претставник на бугарската компанија за развој на молекули: Инвеститори од различни земји почнаа да контактираат со нас. Во моментов сме во многу напредни преговори со американски инвеститори.

Американците инсистираат на купување на бугарските молекули, бидејќи тестовите во светските лаборатории покажаа ветувачки резултати.

За да стане лек, молекулот треба повторно да помине на тест и потребни се повеќе пари за истражување. Потребни се 4 милиони евра, кои САД се подготвени да ги дадат.

Кристина Ексенази, претставник на бугарската компанија за развој на молекули: Една таков лек може да стигне до крајниот корисник за 8-9 месеци.

Ова е добра вест. Лошо е што ако САД ја платат сметката, патентот ќе им биде во рацете. И само ќе знаеме дека молекулите ги развиваат бугарските умови.

Кристина Ексенази, претставник на бугарската компанија за развој на молекули изјави: Во пракса, ова ќе остане предност за друга земја, за друга компанија.

Може да одлучи како ќе се произведува, во какви количини, на кои пазари ќе се произведува. Ние многу сакаме оваа молекула да се реализира во Бугарија.

Министерството за економија е подготвено да помогне преку една од нивните агенции.

Бојко Таков, извршен директор на Агенцијата за промоција на мали и средни претпријатија: Ние ќе им помогнеме со се што можеме, со оглед на нашите вистински можности.

Сепак, можностите не се огромни. Единствената досега апликација за проектот е во рамките на програмата. Ако победи, таа ќе земе само 1/16-та од сумата.

Бојко Таков, извршен директор на Агенцијата за промоција на мали и средни претпријатија изјави дека помошта е до 250 000 евра.

Не се знае колку време ќе трае постапката.

Кристина Ексенази, претставник на бугарската компанија исто изјави: Не можеме да ја задржиме оваа молекула бескрајно во нас, чекајќи ја белата ластовичка, бидејќи гледаме што се случува на меѓународно ниво и не можеме да издржиме без работа.

Преговорите со Америка веќе се во тек – Тоа е буквално прашање на недели.

Во добро сценарио, светот ќе има лек. Уште подобро, тој ќе биде бугарски.

Линк до видеото овде.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

Ви препорачуваме:

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите

Read More...

Љубчо Георгиевски до Сашо Мијалков: Вашите криминални пресметки да си ги вршите внатре во партијата

ВМРО-Народна партија упатува остра реакција на изнесените лаги и невистини од страна на Сашо Мијалков, а на сметка на

Read More...

Раде Милосовски: Груевски и Мијалков ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања

Со резигнираност ги одбиваме обвинувањата на Сашо Мијалков дадени во интервјуто за Македонски весник, во кое користејки класичен спин,

Read More...

Mobile Sliding Menu

error: Content is protected !!